Dominic Smith „Ostatni obraz Sary de Vos”

„Ostatni obraz Sary de Vos” powieść

Spojrzałam w jej twarz i wiedziałam: muszę przeczytać…

Bo książka Ostatni obraz Sary de Vos Dominica Smitha najpierw przyciągnęła mnie subtelną okładką, a potem, zgodnie z oczekiwaniami, wciągnęła w wir zdarzeń rozgrywających się w trzech przestrzeniach czasowych: siedemnastowiecznej Holandii, nowojorskiego Brooklynu końca lat pięćdziesiątych oraz Sydney roku dwutysięcznego. A klamrą spinającą z sobą te trzysta lat jest tajemniczy obraz Na skraju lasu autorstwa Sary de Vos.

W opowieść o zagadkowych losach dzieła pierwszej malarki przyjętej do amsterdamskiej gildii wplatają się pozornie odległe historie dwu kobiet: tytułowej Sary oraz Ellie Shipley, zdolnej i ambitnej studentki historii sztuki oraz znawczyni malarstwa holenderskiego.

Trzeba przyznać, iż autor z niebywałą precyzją nakreślił dzieje obydwu bohaterek, ukazując jednocześnie odwieczny i niestety ciągle aktualny problem dyskryminacji kobiet – czy to w siedemnastowiecznym Amsterdamie, czy w dwudziestowiecznym Nowym Jorku. Niczym sam mistrz Vermeer, sugestywnie operujący grą światła i cienia, namalował portrety kobiet, które nie boją się stanąć do nierównej walki z zasadami obowiązującymi w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Kierują nimi rozmaite emocje oraz namiętności, ale za swe przekonania gotowe są zapłacić wysoką cenę.

Ostatni obraz Sary de Vos to wielowarstwowa, spisana pięknym, plastycznym językiem historia, którą z pewnością warto przeczytać. Opowiada o malarstwie, pasji, różnych obliczach miłości, poczuciu krzywdy i straty oraz naszym uwikłaniu w przeszłość. To fascynująca opowieść ukazująca nie tylko mozolne procesy tworzenia dzieła, ale również dylematy moralne twórcy.

Polecam! 

Wydawnictwo Rebis, 2018
Przekład: Katarzyna Karłowska
Stron: 400
 
Tekst ukazał się 26 października 2018 roku na lubimyczytać.pl

Komentarze

Popularne posty