Nino Haratischwili „Kotka i Generał”

 „Kotka i Generał” - powieść

OPIS WYDAWCY

Czeczenia, 1995: Nura ma siedemnaście lat, gdy rosyjski oddział wkracza do jej rodzinnej wioski. Jeszcze niedawno dziewczyna pragnęła uciec z domu, w którym panują surowe prawa przodków, a codzienne życie regulują normy kodeksu muzułmańskiego. Teraz wybuch wojny przekreśla jej marzenie o wolności.

Moskwa, 1995: Aleksander zwany Oseskiem nigdy nie przypuszczał, że będzie miał coś wspólnego z przerażającą niewiadomą, jaką jest wojna. Jego żołnierski plecak jest ciężki od książek, ale bardziej przygniatają Aleksandra oczekiwania matki – syn bohatera z Afganistanu, któremu „sam Gorbaczow osobiście był wdzięczny”, musi pójść w ślady ojca. Aleksander zostawia więc ukochaną, by walczyć na Kaukazie.

Berlin, 2016: Aleksander Orłow, bogaty rosyjski oligarcha zwany Generałem, rozpoczyna z córką nowe życie w nowym kraju. Dziewiętnastoletnia Ada obsesyjnie pragnie poznać przeszłość ojca. Kiedy zaczyna zadawać pytania, powracają najmroczniejsze koszmary Aleksandra, odżywa wspomnienie najgorszej ze wszystkich nocy i niewyobrażalne poczucie winy. Zbliża się dzień rozrachunku. Generał wie, że musi sam wymierzyć sprawiedliwość i że uda mu się to tylko wtedy, gdy przekona do swego planu Kotkę, upartą gruzińską aktorkę...

„Kotka i Generał” to pełna dramatyzmu powieść o winie i pokucie oparta na prawdziwych wydarzeniach.

 


 
Kotka i Generał to kolejna świetna książka w dorobku literackim Nino Haratischwili, trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Przeczytałam ją jednym tchem, a później długo nie mogłam pozbierać myśli, bo ta pełna dramatyzmu losów ludzkich opowieść poruszyła mnie do samej głębi. Poruszyła, przeraziła, wzruszyła, a jednocześnie zachwyciła niezwykłą fabułą, pięknem języka i wnikliwą kreacją nie tylko głównych bohaterów.

Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść opowiada o wielkim poczuciu winy, koszmarach wypełzających z przeszłości, sprytnie obmyślonej zemście oraz o niewyobrażalnym pragnieniu wolności. Nawiązując do tragicznej historii Elzy Kungajewej, młodej Czeczenki, uprowadzonej, zgwałconej i zamordowanej w trakcie II wojny czeczeńskiej, przenosi czytelnika do niewielkiej wioski w Czeczenii (z lat 1994–1995), by później zawędrować jeszcze do Moskwy, Gruzji oraz do Berlina (z roku 2016).

Fabuła utworu, oparta na kilku płaszczyznach czasowych, prezentuje interesującą galerię postaci, których losy i przeżycia poznajemy dzięki bogatym w szczegóły retrospekcjom, ukazującym ich uwikłanie w burzliwą historię XX wieku. A jest to historia naznaczona licznymi dramatami, niełatwymi wyborami, boleśnie odzierającymi z marzeń, narzucanymi nie tylko przez niełaskawy los, ale i przez bliskich przekonanych o słuszności swoich racji.

Dzięki po mistrzowsku prowadzonej narracji śledzimy losy bohaterów zmagających się z ciężkim bagażem doświadczeń życiowych, stopniowo krok po kroku odkrywając ich tajemnice, żyjąc ich marzeniami, przeżywając wzloty i upadki, starając się też zrozumieć motywy ich postępowania, choć nie jest to łatwe!

Trudno bowiem uciec przed przeszłością, która przypomina o sobie co jakiś czas, tkwiąc gdzieś głęboko i pulsując niczym wbita drzazga…
Trudno żyć według narzuconych „zasad”, niemających niczego wspólnego ze zwykłą ludzką przyzwoitością…
Trudno odnaleźć się w obcym kraju, gdy nieustannie trzeba walczyć o własną przestrzeń życiową, udowadniać, że nie jest się gorszym…

Kotka i Generał to wspaniała i wielowymiarowa powieść, która z niezwykłą mocą gra na emocjach czytelnika, dlatego po lekturze trudno znaleźć właściwe słowa, by opisać swoje wrażenia. Ponadto mieści w sobie mnóstwo faktów historycznych dotyczących dziejów i wzajemnych relacji Czeczenii i Rosji oraz trafnych komentarzy na temat sytuacji politycznej obydwu krajów, co z pewnością dodatkowo potęguje jej odbiór.

To jedna z tych książek, które odciskają trwały ślad w pamięci i uświadamiają, czym naprawdę jest człowieczeństwo i wolność jednostki…

Z całą pewnością warto przeczytać! Polecam!


 
 
 
 
 
 
Wydawnictwo Otwarte, 2019
Przekład: Urszula Poprawska
Stron: 624 
 
* Tekst ukazał się (przed premierą książki) 29 kwietnia 2019 roku na lubimyczytać.pl
 
 

Komentarze

Popularne posty