Nino Haratischwili „Ósme życie (dla Brilki)” – tom 1

 „Ósme życie (dla Brilki)” - powieść

Droga Brilko,

Ósme życie to wspaniała opowieść o Twojej rodzinie, Twoich przodkach. To barwna, budząca przerażenie i podziw, monumentalna historia opowiedziana w niezwykle plastyczny sposób. Urzekła mnie i porwała już od pierwszych stron.

Losy Twych przodków, w tym głównie kobiet próbujących odnaleźć swoje miejsce w niełatwej rzeczywistości, zdumiewają, powodując, iż na czas lektury zapomina się o szarości dnia codziennego. Co więcej, ta szarość jawi się zupełnie w innym świetle, staje się szarością pożądaną i docenianą.

Mam nadzieję, że docenisz trud Twojej ciotki Niki, która z ogromnym oddaniem i zacięciem literackim opisała dzieje rodziny Jaszich, począwszy od czasów Twojej praprababki Anastazji, córki najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady poprzez obydwie wojny światowe, rewolucję październikową, okrutne lata stalinowskie, dochodząc do czasów rządów Chruszczowa…

A to dopiero pierwszy tom tej porywającej sagi rodzinnej naznaczonej licznymi dramatami, rozmaitymi namiętnościami oraz niełatwymi i bolesnymi wyborami – niejednokrotnie odzierającymi z marzeń, a narzucanymi na przestrzeni kilkudziesięciu lat przez burzliwy wiek XX.

Brilko, poznałam już cztery opowieści składające się na dzieje Twojej rodziny, były to księgi: Stazji, Kristine, Kostii, Kitty. Wszystkie tworzą niepowtarzalną historię, którą kiedyś Anastazja Jaszi w rozmowie z prawnuczką Nicą porównała do barwnego dywanu:

Ten dywan to historia. A w tej historii jest ukrytych mnóstwo innych historii. […] Ty jesteś nitką, ja jestem nitką, razem stanowimy mały ozdobnik, a z wieloma innymi nitkami tworzymy wzór. Każda nitka jest inna, innej grubości i innego koloru. Trudno objąć wzrokiem cały wzór, ale kiedy patrzy się jednocześnie na wszystkie nici, wtedy ukazują się fantastyczne rzeczy. […] Do tego dochodzi grubość tkania i liczba węzełków, a poza tym jeszcze różne układy kolorów. To wszystko tworzy teksturę. […] Kilimy są tkane z różnych historii. Trzeba je chronić i dbać o nie. […] Jestem pewna, że my jesteśmy tam wplecione, nawet jeśli nigdy nie przyszło nam to do głowy.

Teraz z niegasnącym zaciekawieniem zanurzam się w dalszy ciąg fascynujących opowieści o losach pozostałych członków Twojej rodziny…


Wydawnictwo Otwarte, 2016
Przekład: Urszula Poprawska
Cykl: Ósme życie (dla Brilki)
Stron: 586 
 
 * Tekst ukazał się 4 listopada 2016 roku na lubimyczytać.pl
 
Nino Haratischwili „Ósme życie (dla Brilki)”

Komentarze

Popularne posty