Celeste Ng „Wszystko czego wam nie powiedziałam”
OPIS WYDAWCY
Poruszający portret rodziny.
Lydia nie żyje. Jeszcze tego jednak nie wiedzą… Tak zaczyna się ta znakomita debiutancka powieść opowiadająca o rodzinie Amerykanów chińskiego pochodzenia mieszkającej na prowincji w Ohio w latach siedemdziesiątych. Lydia jest oczkiem w głowie Marilyn i Jamesa Lee; odziedziczyła jasnoniebieskie oczy matki i kruczoczarne włosy ojca. Rodzice pragną, by Lydia spełniła marzenia, które sami musieli porzucić – Marilyn chce, żeby została lekarzem, a nie gospodynią domową, James, żeby miała powodzenie wśród rówieśników i prowadziła bogate życie towarzyskie. Kiedy policja odnajduje ciało Lydii w pobliskim jeziorze, równowaga panująca w rodzinie Lee ulega gwałtownemu zaburzeniu i zmusza domowników do stawienia czoła długo skrywanym tajemnicom, które powoli oddalają ich od siebie. James, nękany poczuciem winy, decyduje się na nierozważny krok, który może doprowadzić do rozpadu jego małżeństwa. Marilyn, zdruzgotana i żądna zemsty, postanawia za wszelką cenę odnaleźć winnego śmierci jej córki. Starszy brat Lydii, Nathan, jest pewien, że osiedlowy łobuziak, Jack, maczał palce w tym, co spotkało jego siostrę. Jednak to najmłodsze dziecko w rodzinie – Hannah – dostrzega znacznie więcej, niż wszyscy przypuszczają, i być może tylko ona zna całą prawdę.
Wszystko czego wam nie powiedziałam to opowieść o rodzinie, historii i o tym, co dla człowieka znaczy dom; jednocześnie trzymająca w napięciu lektura i czuły portret rodzinny, przedstawiający podziały międzykulturowe i konflikty wewnątrzrodzinne, ukazujący sposoby, w jakie matki i córki, ojcowie i synowie, mężowie i żony przez całe życie usiłują się nawzajem zrozumieć.
Źródło: https://www.proszynski.pl
Co takiego przeoczyli? Jaki drobny gest, o którym zapomnieli, mógłby wszystko odmienić? Będą rozbierali ten wieczór na czynniki pierwsze, zastanawiali się, jak wszystko mogło się tak rozsypać, i nigdy nie znajdą odpowiedzi.
Trudno bowiem znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego doszło do tragedii, dlaczego spotkała ona akurat rodzinę Marilyn i Jamesa Lee oraz ich szesnastoletnią córkę Lydię, w której pokładali tyle nadziei...
Wszystko czego wam nie powiedziałam to wielowymiarowa powieść – o inności, o poczuciu wyobcowania, o szukaniu swego miejsca w świecie, o relacjach rodzinnych, o lękach codzienności, o (swoich i nie swoich) marzeniach oraz wytyczaniu drogi do ich spełnienia...
Lektura od samego początku intryguje, a narrator sprawnie buduje napięcie, subtelnie grając na emocjach czytelnika poprzez niespieszne odkrywanie przed nim kolejnych wydarzeń z życia rodziny Lee. Dzięki retrospekcjom wnikliwie przedstawia dylematy oraz rozterki ludzi zagubionych w trudnej rzeczywistości (nie tylko lat siedemdziesiątych XX wieku), ludzi narażonych na wytykanie palcami z powodu różnic kulturowych i innego wyglądu.
Wszystko czego wam nie powiedziałam – warto przeczytać!
Komentarze
Prześlij komentarz