Jessie Burton „Muza”

 

Dlaczego jesteśmy tak bardzo uwięzieni w godzinach i minutach codzienności? Dlaczego nie potrafimy pójść dalej, żyć tym, czego nie możemy dosięgnąć?

Muza Jessie Burton to intrygująca i klimatyczna opowieść z wielką historią w tle. Ujmuje pięknem języka i subtelną nastrojowością, wypełniając swe strony interesującymi postaciami i zaskakującymi wydarzeniami. Wiele z nich owianych jest mgłą tajemnicy i rodzinnych sekretów, których odkrywanie wzbudza przeróżne emocje.

Narrator zabiera nas w niebanalną podróż do Anglii i Hiszpanii, opisując zdarzenia rozgrywające się na dwóch płaszczyznach czasowych – w latach sześćdziesiątych i trzydziestych ubiegłego wieku. Łączy je zaś jeden tajemniczy i oryginalny obraz zatytułowany Rufina i lew.

Przedstawiona na nim scena była prosta, ale jednocześnie niosła pewne trudne do odczytania treści: po jednej stronie umieszczono postać dziewczyny, trzymającej w rękach odciętą głowę innej młodej kobiety, a po przeciwnej stronie namalowany był lew, który przysiadł na tylnych łapach, ale nie szykował się do skoku. Obraz roztaczał aurę baśniowości. 

[…] poza piękną paletą kolorystyczną malowidło emanowało jakąś trudną do określenia słodyczą i delikatnością – czymś nieuchwytnym, co nadawało mu niezwykły powab.

Niezwykłą historię obrazu i koleje losów związanych z nim bohaterów śledzimy z niegasnącym zainteresowaniem od pierwszej do ostatniej strony powieści, składamy w całość jej misternie wykreowane elementy, dopasowując do siebie niczym puzzle tajemniczej układanki.

Muza jednak nie tylko zaciekawia, prezentując wielobarwną paletę wątków i poruszanych tematów, ale również (a może przede wszystkim) inspiruje i pobudza do refleksji. To mądra, fascynująca i wielowymiarowa powieść o sztuce, literaturze, miłości i nienawiści, o zakrętach i wyborach życiowych, różnie pojmowanej wolności, o wielkich namiętnościach i marzeniach – zarówno tych dużych, jak i tych maleńkich, przyprószonych pyłem codzienności…

Polecam! 


Wydawnictwo Literackie, 2016
Przekład: Agnieszka Kuc
Stron: 480 

* Tekst ukazał się 20 stycznia 2017 roku na lubimyczytać.pl

Komentarze

Popularne posty