Juan Gabriel Vásquez „Reputacje”

 „Reputacje” powieść

Reputacje Juana Gabriela Vásqueza to niezwykła, napisana pięknym językiem, pełna ciekawych, a niekiedy wręcz intrygujących retrospekcji opowieść o ogromnej sile mediów kształtujących opinie społeczeństwa.

Głównym bohaterem powieści jest cieszący się sławą kolumbijski karykaturzysta
Javier Mallarino, od lat zamieszczający swoje rysunki w jednej z najpoczytniejszych gazet; znany z bezkompromisowości, rozwiniętego niemal do granic możliwości zmysłu obserwacji oraz ciętego języka. Twierdzi, iż […] karykatura wyolbrzymia rzeczywistość, ale nigdy jej nie wymyśla. Może ją zniekształcać, ale nigdy nie kłamie.

Kiedy rozpoczyna się akcja powieści, spotykamy go w drodze do Teatru Narodowego, gdzie ma odbyć się benefis zorganizowany z okazji jubileuszu czterdziestolecia jego pracy. Pogrążony we wspomnieniach, jeszcze nie wie, że spotkanie to zmusi go do konfrontacji z przeszłością oraz zrewidowania słuszności podjętych dotychczas decyzji i związanych z nimi ocen.

Przecież […] rzeczy uważane za pewne w jakimś momencie przeszłości mogły później przestać być takie pewne: zawsze istniała możliwość, że coś – przypadkowe zdarzenie lub umyślne działanie – mogło podważyć wszystkie dowody, i wtedy to, co prawdziwe, przestawało być prawdą, to, co widziane, traciło status widzianego, to, co się wydarzyło, zaczynało być wydarzeniem z kategorii wątpliwych: traciło miejsce w czasie i przestrzeni; ginęło w jakichś czeluściach i zaczynało przynależeć do innego świata albo do innego wymiaru naszego świata, wymiaru, którego wcześniej nie znaliśmy.

Jak postąpi Mallarino w obliczu pojawienia się wątpliwości dotyczących niejednoznacznej sytuacji sprzed wielu laty i możliwości wypaczenia rzeczywistości? Co będzie z jego reputacją?

Doskonale bowiem zdaje sobie sprawę z wielkiej mocy tkwiącej w mediach, dla których z reguły nie miało znaczenia, kto miał rację. Sprawiedliwość lub jej brak nie odgrywała tu właściwie żadnej roli. Istniała wyłącznie jedna rzecz, którą opinia publiczna lubiła bardziej od poniżenia, a było nią poniżenie człowieka, który sam wcześniej poniżał

Warto przeczytać! 

Wydawnictwo: W.A.B., 2015
Przekład: Katarzyna Tubylewicz
Stron: 208
 
Tekst ukazał się 4 czerwca 2015 roku na lubimyczytać.pl  

Komentarze

Popularne posty