Izabela Szolc, Adrianna Michalewska „Dziewczyny chcą się zabawić”

 „Dziewczyny chcą się zabawić” powieść

Ludzie uważają, że jak się coś kończy, to musi zacząć się coś nowego, ale czasem tak nie jest. Czasem wszystko trwa w zawieszeniu.

Koniec lat osiemdziesiątych XX wieku, Łódź

To świat, w którym żyją cztery szesnastolatki: Amelia Kosowska, Monika Pielgrzym, Paulina Sarnecka oraz Iza Srebrzyńska. Choć pochodzą z zupełnie różnych środowisk i mają różne wyobrażenia na temat życia, ich losy splata z sobą marzenie o karierze muzycznej. Być może trochę naiwne, ale łączy je coraz silniejszymi więzami przyjaźni.

Dziewczyny powoli wchodzą w dorosłość, która wcale nie jest taka kolorowa, jak by chciały. Jak znaczna większość mieszkańców Łodzi, borykają się bowiem z szarością dnia codziennego oraz własnymi przeżyciami i doświadczeniami z dzieciństwa, problemami rodzinnymi, od których nie sposób się uwolnić czy radykalnie odciąć.

Bo i realia, mimo unoszącej się wokół atmosfery związanej z nadzieją na lepsze życie w wyniku zmiany ustroju, przynoszą nieciekawą wizję przyszłości – w Łodzi w zastraszającym tempie rośnie bezrobocie, a społeczeństwo czuje coraz większą bezradność wobec narastających problemów.

Rok 1944, Litzmannstadt

To świat zamkniętej za murami getta siedemnastoletniej Róży próbującej pielęgnować w samej sobie malejące z każdym dniem skrawki codzienności, którą bezpowrotnie zabrała jej wojna. Dziewczyna postanawia więc pisać listy do ukochanego Kazimierza i utrwalać w nich swe uczucia oraz przeżycia… Marzy, by on kiedyś je odnalazł i przeczytał, by wiedział, ile dla niej znaczył…

Bo przecież, jak wiele lat później stwierdzi jedna z bohaterek, Amelia: miłość to najważniejsza rzecz na świecie i marzy o niej każda dziewczyna – niezależnie od czasów, w których przyszło jej żyć…

Dziewczyny chcą się zabawić to intrygująca opowieść skupiająca w swej bogatej fabule wiele ciekawych wątków, które – mimo iż rozgrywają się na kilku płaszczyznach czasowych – tworzą interesującą całość.

Polecam!


 
Wydawnictwo Muza, 2018
Stron: 478
 
* Tekst ukazał się 10 czerwca 2018 roku na lubimyczytać.pl

Komentarze

Popularne posty