Sylvia Plath „Szklany klosz”

„Szklany klosz” powieść

OPIS WYDAWCY

Jedna z kultowych i najczęściej cenzurowanych książek XX wieku, żelazna pozycja literatury feministycznej, niezaprzeczalny evergreen dla kolejnych generacji wchodzących dorosłość. Szklany klosz jest uważany przez czytelników na całym świecie za ostatni akord w tragicznej biografii Sylvii Plath – miesiąc po premierze książki autorka popełniła samobójstwo.

Główna bohaterka, dziewiętnastoletnia Esther Greenwood z Bostonu, zostaje nagrodzona przez poczytny magazyn miesięcznym pobytem w Nowym Jorku. Jej zadaniem jest staż w redakcji, poza tym ma poznawać miasto, brać udział w wydarzeniach kulturalnych i spędzać miło czas. Jednak neurotyczny temperament Esther sprawia, że konfrontacja jej aspiracji i marzeń z rzeczywistością prowadzi do dramatycznego finału.


Skąd mogłam wiedzieć, czy kiedyś w przyszłości, w Europie czy gdziekolwiek – szklany klosz znowu na mnie nie spadnie, nie nakryje mnie, odkształcając moje widzenie świata.

Czy szklany klosz wisi nad każdym z nas?
Czy tylko nad wrażliwcami żyjącymi w ciągłej obawie, że nie są dość dobrzy w tym, co robią; że nie spełnią swoich marzeń albo czyichś oczekiwań, lękającymi się rozczarowań, które może przynieść niełaskawy los…

Bo przecież więcej widzą, słyszą, dotkliwiej odczuwają…
I niekiedy dostrzegają ten niewidoczny szklany klosz, jak opada coraz niżej i niżej…

A potem, kiedy spadnie, nic już nie jest takie, jakie było dotychczas…
Bo dla człowieka siedzącego pod szklanym kloszem, znieczulonego na wszystko, zatrzymanego w rozwoju jak embrion w spirytusie, całe życie jest jednym wielkim, złym snem


Wydawnictwo Literackie, 2010
Przekład: Mira Michałowska
Stron: 344
 
* Tekst ukazał się 7 października 2017 roku na lubimyczytac.pl 

Komentarze

Popularne posty