Dean A. Haycock „W umyśle mordercy. Tajemnice mózgów psychopatów”

„W umyśle mordercy...”

To przerażające, ale – jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w zakresie psychopatologii – na świecie żyje siedemdziesiąt milionów psychopatów. Oznacza to, że na sto dorosłych osób jedna przejawia psychopatyczne skłonności...

Znaczna większość z nich funkcjonuje w naszym otoczeniu, z czego nie zdajemy sobie sprawy, bo psychopaci są z reguły bardzo inteligentni, odnoszą sukcesy w biznesie, medycynie czy wojskowości. Jeśli trzeba, potrafią świetnie odgrywać współczucie, manipulować innymi ludźmi, a nawet doświadczonymi psychologami. Mogą być nimi nasi bliscy, przyjaciele, współpracownicy…

Obraz psychopaty, jaki wyłania się z prasy, filmów i książek kryminalnych, najczęściej przyprawia nas o dreszcze i kojarzy się z mroczną osobowością, okrutnym człowiekiem, który bez wyrzutów sumienia potrafi mordować, torturować i gwałcić. I nierzadko czerpie z tego przyjemność…

Czy jednak każdy psychopata musi być mordercą lub gwałcicielem? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w badaniach naukowych. Okazuje się, że według statystyk wśród osób skazanych za najcięższe przestępstwa psychopaci stanowią zaledwie dwadzieścia pięć procent, pozostałe siedemdziesiąt pięć procent to „normalni” ludzie. 

Takie i inne ciekawe informacje – choćby o skomplikowanych procesach zachodzących w mózgu człowieka, o fizycznych różnicach pomiędzy „normalnymi” mózgami a mózgami psychopatów czy też cechach charakteru pozwalających rozpoznać, że ktoś cierpi na psychopatię – znajdziemy w najnowszej publikacji W umyśle mordercy... doktora Deana A. Haycocka, jednego z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie neurobiologii. Ponadto autor zwraca uwagę na fakt, że umiejętność rozpoznawania psychopatów metodą naukową ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.

Książka została napisana przystępnym i zrozumiałym językiem, a oprócz opisu przełomowych wyników badań naukowych, licznych teorii i opinii mieści w sobie również mnóstwo ciekawostek z historii neurologii. Doktor Haycock, dostarczając czytelnikom rzeczowych informacji, jednocześnie skłania nas do zastanowienia się nad ludzką naturą – tajemniczą, skomplikowaną i fascynującą.


 
Wydawnictwo Muza, 2021
Przekład: Stanisław Bończyk
Stron: 384

Komentarze

Popularne posty