Richard Flanagan „Pragnienie”

 „Pragnienie” powieść

OPIS WYDAWCY

Wspaniała i poruszająca opowieść o ambicji, pożądaniu i tęsknocie, które czynią nas ludźmi – pióra Richarda Flanagana, laureata Nagrody Bookera.

Jest rok 1841. W odległej kolonii karnej na Ziemi Van Diemena bosa aborygenka pozuje do portretu w sukni z czerwonego jedwabiu. Ma na imię Mathinna i jest przybraną córką gubernatora wyspy, Sir Johna Franklina oraz jego żony, Lady Jane. Jest też obiektem cywilizacyjnego eksperymentu, który ma wykazać, czy wiedza, chrześcijaństwo i rozum mogą być narzucone barbarzyństwu, instynktowi oraz pożądaniu. Kilka lat później, gdzieś na Arktyce, ginie Sir John Franklin wraz załogą i dwoma statkami podczas ekspedycji, której celem ma być odkrycie mitycznego Przejścia Północno-Zachodniego, drogi morskiej z Europy do wschodniej Azji wiodącej przez Archipelag Arktyczny. Anglia jest wstrząśnięta podawanymi przez ekipę poszukiwawczą doniesieniami o przypadkach kanibalizmu, a dla najsłynniejszego pisarza tych czasów, Karola Dickensa, losy Franklina stają się lupą, przez którą przygląda się lodowatym głębinom własnego życia.

 

Przez kangurzą trawę, niemal równie wysoką jak ona, biegła ile sił w płucach mała dziewczynka. Bardzo lubiła uczucie, które dawały jej miękkie nitki cienkich źdźbeł, delikatnie jak piórka przenoszące na jej łydki kropelki wody, i uwielbiała biegać boso po ziemi, mokrej i błotnistej zimą, latem natomiast suchej i piaszczystej.

Pragnienie to kolejna mądra i wielowymiarowa powieść Richarda Flanagana; kolejna, którą przeczytałam z niegasnącym zainteresowaniem od pierwszej do ostatniej strony; kolejna, która nadal gdzieś głęboko we mnie tkwi i nie daje spokoju…

Przeczuwałam jednak, że tak się stanie, odkąd w mojej pamięci zagościł obraz małej, bosonogiej, ubranej w sukienkę z czerwonego jedwabiu aborygenki o oryginalnym imieniu Mathinna.

Ona, jak każdy z nas, też miała swoje pragnienia…
I wcale tak bardzo nie różniły się od pragnień i marzeń innych (czyt. białych) dzieci, ale była tylko śliczną „dzikuską” i w wyniku kaprysu losu stała się przedmiotem eksperymentu cywilizacyjnego, którego autorami byli lady Jane i sir John Franklinowie – oni również mieli swoje pragnienia oraz duże możliwości, by je realizować…

Oczywiście losy Mathinny stanowią tylko jeden z wielu wątków tej pięknie skomponowanej powieści – problemów poruszanych w niej jest znacznie więcej. Niemniej ten najbardziej zapada w pamięć, chwytając za serce i budząc ogromny wewnętrzny sprzeciw.

Polecam!

Wydawnictwo Literackie, 2017
Przekład: Maciej Świerkocki
Stron: 252
 
Tekst ukazał się 16 lutego 2017 roku na lubimyczytać.pl

Komentarze

Popularne posty